23/04/2014

טישרט הוא דגל הנוחות!


מי חשב שהחצייה העליון של פיג'מה מהמאה ה-19 יהפוך לפריט לבוש מגניב - טישרט -
ויסחרר את עולמם של הצעירים בימינו?

כנראה שהאשמים בכך הם לא אחרים מאשר... הכורים. כן, לצד הפועלים ממפעלי התעשייה הכבדה שלבשו טישרטים בסביבת עבודה חמה בשל הנוחות שלהם.

מהפועלים קשיי היום את טרנד הנוחות קלטו מלחי הצי האמריקאי במלחמת ספרד - ארצות הברית (1898). בעקבות המלחמה, ארה''ב השתלטה על מושבות ספרד בים הקריבי ובאוקיינוס השקט. אך, לפני שזה קורה - המלח האמריקאי, איך נאמר, הרגיש חוסר נוחות בתנאי האקלים הטרופי, והחליט להתפשט במידת מה. והסתבר שצדק. הבגד הנוח עשה את שלו: כך נראה החייל האמריקאי שנע בחופשיות בשדות הקרב (תמונה 1), שמולו הזיכרון הקולקטיבי תיעד את אנשי הצבא הספרדי במדים מכופתרים עמוסי פרטי לבוש (תמונה 2). הפער די זועק, לא?


מקור ויקיפדיה.  UserBarbe-Noire


מקור ויקיפדיה.  Ches

ובחירתם של החיילים והפועלים ניצחה. טישרט הפך לפריט לבוש נוח, קל לניקוי, זול, פריט שאינו מתקמט ולא מאבד ממראהו גם אחרי פעילות מאומצת.

מה הפלא שהבגד מוצא תומכים נלהבים גם בתקופת השפל הכלכלי וגם לאחר מלחמת העולם השנייה? אבל, אז אף אחד עוד לא ציפה שהטישרט יהפוך לטרנד גם בקרב הצעירים ממעמד מיוחס. פריצת הדרך הסתמנה בסרט האמריקאי "חשמלית ושמה תשוקה" (1951) שבה, לראשונה, הגיבור הראשי סטנלי, בכיכובו של השחקן מרלון ברנדו (המוכר יותר מ-"הסנדק"), בחור חסון וגברי, לובש טישרט כפריט לבוש מיצובי.


מקור: ויקיפדיה.  Rossrs

ברנדו יישם שיטת משחק חדשה שפותחה ב"אולפן השחקנים" (Actors Studio) והתבססה על שיטת סטניסלבסקי, ופירושה - קלילות מול המצלמה וחופשיות כאילו אין מצלמה מולו. פלא שלעיצוב הדמות נבחר טישרט? וזה קורה שוב. הדמות הפכה לאיקונית (הקריאה "סטלה!!!" שפורצת מפיו של ברנדו סוללת דרך לשורה של חיקויים בז'נר סטנדאפ). והטישרט מתחיל את מסע הסחרור לארונות הבגדים של הצעירים.

תחילה, (איך לא?) תופסים עליו טרמפ כמה חברות מסחריות, שמשווקות על הטישרטים לוגואים מסחריים. אבל, מה לעשות, הצעירים לא פראיירים, במקום לשמש זירת פרסום לאחרים, הם הופכים את הטישרט לזירה חופשית לביטוי העצמי.  

ילדי הפרחים של שנות ה-60 – ההיפים – סימנו אותו לביטוי מחאתי. אך, החל משנות ה-80, טישרט הופך לפריט לבוש שאין אחר כמוהו לביטוי האישי מכל סוג. מאז... העולם נושם טישרט. אל מגמת "שחרור הבגד מכבלי העומס" הצטרפה גם ארצנו הקטנה. בשנים האחרונות, עם הפיתוח הטכנולוגי, גם העיצוב הטישרטי המקומי הופך למעניין ותחרותי יותר. הטישרט עובר שינוי מהותי ועמו משתדרג גם ענף ההדפסים והביגוד. רוצים גם אתם להשתכלל ולהצטרף למהפכת העיצוב? אז, שלא תפספסו - עם הטישרטים האלה מי יודע, מה צפוי לנו מחר?.. J

אין תגובות:

פרסום תגובה